Скільки давати “на чай” у Європі?

Posted on Posted in Секрети мандрівника

Досить важко розібратися, за що варто давати чайові в різних країнах, а третина мандрівників поняття не має, як віддячити персоналу. Щоб уникнути незручних ситуацій, варто поцікавитись цим ще до подорожі.

Мало хто замислюється, що чайові, залишені під час подорожі в кафе, покоївці готелю або таксисту, можуть скласти вагому статтю витрат у бюджеті подорожі. У деяких країнах чайові вже включені у чек, а в інших, якщо ви залишите гроші на столі, офіціант наздожене вас зі словами, що ви забули здачу. 1001idea.info допоможе вам зорієнтуватися у світі чайових і розповість, як не прославитись скупердяєм і зберегти свої фінанси.

У Франції не обов’яково давати чайові, оскільки вони вже включені в рахунок за законом. Але вдячні клієнти також округлюють суму в рахунку в більшу сторону, залишаючи здачу персоналу. У готелі можна дати 1€ за те, що вам донесли сумку і 1.50€ в день покоївці. Чайові в барах не є обов’язковими, тому судіть самі, наскільки добре вас обслуговували. І тільки французькі таксисти будуть чекати винагороду в розмірі 10% від рахунку поїздки.

У ресторанах і барах Іспанії обслуговування, як і у Франції, включено в рахунок. Якщо в барі вас обслуговують за столиком, прийнято залишати невеликі чайові, як і носіям та покоївкам в готелі. Але винагорода завжди залишається на ваш розсуд.

В Італії чайові всюди, крім ресторанів, де потрібно буде сплатити «pane e coperto» («послуга накриття на стіл» – сума понад рахунку за користування столовими приборами і вечеря за столом з білими скатертинами, обов’язково вказується в меню окремим пунктом), не потрібні. Якщо хочете заощадити на coperto, робіть замовлення біля бару. Однак якщо ви залишилися дуже задоволені сервісом, покладіть ще трохи зверху.

У Данії, Австрії та Бельгії чайові не є загальноприйнятою практикою, так як заробітна плата тут досить висока, а обслуговування вже включено в рахунок. Проте в ресторанах ви можете залишити 5-10% (залежно від того, наскільки якісним був сервіс), віддавши гроші безпосередньо офіціанту. Якщо ж обслуговування не включено в рахунок, варто заплатити 15% загальної суми. Таксистам зазвичай дають 10%, носіям – 0,5€ за одиницю багажу, стільки ж покоївкам в день. Ці чайові не обов’язкові, але залишаючи їх, можете розраховувати на більш якісне обслуговування. І пам’ятайте, що говорячи «danke» в Австрії при оплаті рахунку, ви говорите «Залиште здачу».

У Нідерландах ніхто не очікує від вас чайових. Однак досить часто в ресторанах суму рахунку округлюють у більшу сторону. У готелях чайові залишаються на ваш розсуд, але найчастіше від вас очікують 5% суми. Таксистам не часто дають чайові, але можете залишити 1-2€.

Чайові дуже поширені в Угорщині. У ресторанах вони зазвичай складають 8-15% від суми рахунку. У готелях все дуже просто: чайових від вас чекають практично всі, хто надає вам послуги. Таксистам зазвичай залишають 10% від суми.

Краще залишити “на чай” у туристичних центрах Чехії, наприклад, у Празі, де від іноземців найчастіше очікують винагороду в розмірі 10%. З розвитком місцевої економіки змінилася і практика оплати в ресторанах. Обслуговування тут відрізняється від звичного багатьом європейцям, тому не судіть персонал за усмішкою, оцініть краще швидкість, якість і вартість обслуговування. Недобре платити чайові кредитною карткою, так само не залишають чайових таксистам. Однак якщо вам надали додаткові послуги, сміливо можете віддячити водію. Персоналу в готелі зазвичай платять 1- 3€.

У жвавих туристичних регіонах Португалії – Лісабон або Алгавре – прийнято залишати чайові в ресторанах. Сума складає приблизно 5% від рахунку, носієві вручають 2€, а таксисти зазвичай розраховують на 5-10% від загальної суми поїздки.

На Кіпрі прийнято залишати 10-15% чайових від суми рахунку в ресторанах плюс невеликі винагороди носіям і покоївкам в готелях. Таксистам платити чайові не прийнято, а от гардеробники та працівники туалетів розраховують на 1€.

Персонал ресторанів в Греції очікує від вас чайових у розмірі 5-10%. Носильникові прийнято платити 1€ за сумку. Зате таксисти зазвичай не чекають чайових.

В Ірландії чайові не настільки поширені, проте в ресторанах і готелях, де обслуговування не включено в рахунок, від вас чекають 12-15% чайових. За хороше обслуговування достатньо заплатити 10% таксистам, носіям і персоналу готелю.

Подібна ситуація з чайовими і в Німеччині, де обслуговування зазвичай не включається в рахунок, тому від вас чекатимуть 10-15% чайових. У готелях покоївкам і носіям дають 2-3 €. Таксисти розраховують на 10% винагороди. Більшість ресторанів, готелів і магазинів приймають чайові лише готівкою.

У Румунії більшість ресторанів вже включає в рахунок 5-10% на обслуговування. Якщо ні, залиште чайові в цьому розмірі. У готелях прийнято включати надбавку 5%, але якщо її немає, дайте покоївці і носильникові 10-15 лей. У таксі округліть суму рахунку в більшу сторону, а паркувальники та працівники туалетів зазвичай очікують отримати 2-3 лей.

З такими знаннями ви уникните культурних непорозумінь, та навіть здаватиметесь місцевим. Тож не дайте банальним непорозумінням підкосити ваш бюджет!

1001idea.info

Слідкуйте за нами:

Підписуйтеся на нашу розсилку новин бюджетних подорожей та отримайте бонусний матеріал на Ваш e-mail!

Від імені 1001idea.info дякую вам, що читаєте наш з вами ресурс. Якщо у вас є пропозиції, як покращити сторінку, або інші зауваження, заповніть, будь ласка, опитування. Це займе у вас не більше 4 хвилин.

У разі якщо інформація допомагає вам бюджетно подорожувати - можливо, завдяки сайту ви зекономили не один десяток євро - підтримайте наших працівників невеликою пожертвою (суму та валюту ви можете змінити на ваш розсуд). Це допоможе мені та іншим авторам сайту робити для вас більше оглядів бюджетних поїздок, які ми плануємо виключно за акціями та знижками.

З повагою, Соломія